Chrystus wciąż żyje w swym Mistycznym Ciele

morelliconversionstpaul

Domenico Morelli, „Nawrócenie świętego Pawła” (1876)

Kościół – Mistyczne Ciało jest kontynuacją Chrystusa w czasie! O tym, że nasz Pan wciąż w nim żyje, przypomina historia świętego Pawła, którego hebrajskie imię brzmiało Szaweł. Być może nigdy nie istniał nikt, kto nienawidziłby Chrystusa bardziej niż Szaweł. Pierwsi członkowie Mistycznego Ciała Chrystusa modlili się, aby Bóg zesłał kogoś, kto stawiłby mu czoła. Bóg wysłuchał ich modlitwy; wysłał Pawła, aby odpowiedział Szawłowi. Pewnego dnia ów prześladowca, zionąc nienawiścią, wybrał się w podróż do Damaszku, aby schwytać członków Mistycznego Ciała Chrystusa, związać ich i przyprowadzić na powrót do Jerozolimy. Działo się to zaledwie kilka lat po Wniebowstąpieniu naszego Boskiego Zbawiciela.

Pamiętajcie, że nasz Pan zasiada już w niebie w pełni chwały. Nagle nad Szawłem rozbłysło wielkie światło i upadł na ziemię. Ocknął się pod wpływem Głosu rozbrzmiewającego jak wzburzone morze i usłyszał: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”. Nicość odważyła się spytać wszechmoc o jej imię: „Kto jesteś, Panie?” A Głos odpowiedział: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz” (Dz 9, 4-5).

Jakże Szaweł mógł prześladować naszego Pana, który zasiada w niebie w pełni chwały? Szaweł nie robił niczego, czego Stalin nie wyrządził Polsce i Węgrom. Dlaczego zatem Głos z nieba miał mówić: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”

Gdyby ktoś nadepnął ci na stopę, czyż twoja głowa nie poskarżyłaby się, ponieważ stopa jest częścią twojego ciała? Nasz Pan mówi, że – uderzając w Jego ciało, Paweł uderza w Niego. Gdy prześladowane jest ciało Chrystusa, to Chrystus – jego niewidzialna głowa – powstaje, by przemówić i zaprotestować.

Dlatego Mistyczne Ciało Chrystusa nie stoi bardziej między Chrystusem a mną aniżeli Jego fizyczne ciało stało między Marią Magdaleną a Jego przebaczeniem albo niż Jego dłoń stała między małymi dziećmi a Jego błogosławieństwem. Przez swoje ludzkie ciało Chrystus przyszedł do ludzi w swym indywidualnym życiu; przez swoje Mistyczne Ciało przychodzi On do nas w swym mistycznym, zbiorowym życiu. Chrystus żyje teraz! Teraz naucza, teraz rządzi, teraz uświęca. Ma On swe chwile chwały w inne Niedziele Palmowe; ma swe skandaliczne momenty w historii, gdy inni Judasze Go zdradzają; ma też swe chwile cierpienia, na przykład w takich ludziach jak Mindszenty, którzy również „cierpią pod Poncjuszem Piłatem”.

Arcybiskup Fulton J. Sheen

Źródło: „Go to Heaven”, 1961 r., str. 113-114.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s