Droga Krzyżowa: Stacja II

Droga Krzyżowa

Stacja II: Pan Jezus bierze Krzyż na swe ramiona

 

Chrystus niosący Krzyż, El Greco, 1580 r.
 
Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie
Boś przez Krzyż swój święty
świat odkupić raczył.
Nasz Pan gościł na ziemi zaledwie od czterdziestu dni, gdy Symeon w swej proroczej wizji obwieścił, że stanie się On znakiem sprzeciwu. Ten dzień właśnie nadszedł, albowiem: “Przyszedł do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli”. Jako symbol sprzeciwu świata wobec Jego życiodajnego posłania, dali Mu Krzyż, w którym jedna belka umieszczona jest w sprzeczności lub w sprzeciwie wobec drugiej belki.
Lecz w Boskim akcie Chrystus przemienił znak sprzeciwu w znak Odkupienia. Okrąg jest symbolem samolubstwa, ponieważ nieustannie oddziela się od świata i nie jest w stanie wyrwać się poza swoje granice, lecz krzyż jest symbolem odkupienia, ponieważ jego ramiona są rozpostarte aż do nieskończoności, aby objąć w uścisku całą ludzkość.
Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko
Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych.
Modlitwa:
Wiem, drogi Jezu, jak powstają krzyże. Twoja wola jest belką pionową; moja wola jest poprzeczną belką. Gdy kładę moją wolę w poprzek Twojej woli, konstruuję krzyż. Aż do tej pory, Panie Jezu, zajmowałem się jedynie formowaniem krzyży, okazując nieposłuszeństwo Twemu świętemu prawu i broniąc moich własnych, samolubnych pragnień. Pozwól, abym nie budował Ci już więcej krzyży, lecz abym odtąd kładł belkę mojej woli wzdłuż belki Twojej woli, tworząc jarzmo, które zawsze będzie słodkie i ciężar, którzy zawsze będzie lekki.
Któryś za nas cierpiał rany.
Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
c.d.n.
Arcybiskup Fulton J. Sheen
 
“The Way of the Cross”, National Council of Catholic Men, 1932r.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s