Droga Krzyżowa: Stacja III

Droga Krzyżowa

Stacja III: Pan Jezus upada po raz pierwszy
 
Chrystus Boleściwy, Geertgen tot Sint Jans, 1495 r.
 
Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie
Boś przez Krzyż swój święty
świat odkupić raczył.
Trzy razy nasz Zbawiciel był kuszony na górze i trzy razy upadł na swej drodze na wzgórze Kalwarii. W ten sposób odpokutował za nasze trzy upadki wobec pokus ciała, świata i szatana.
Odbywszy czterdziestodniowy post, nasz Pan odczuwał głód. Szatan kusił go najpierw w sferze ciała, prosząc Go, aby uczynił naturalną rzecz w sytuacji głodu, a mianowicie, by użył swej mocy i rozkazał, aby kamienie przemieniły się w chleb. Lecz nasz Pan odparł, że pokarm, który zaspokaja pragnienia naszego serca, pochodzi nie z ciała, lecz z Ducha Bożego.
Wiele razy ja również byłem kuszony do tego, by ulec żądzom mojej niższej natury, podczas gdy powinienem był służyć duchowi. Lecz, inaczej niż mój Pan, upadałem zgadzając się na podszepty ciała, miast odpowiedzieć na przynaglenia Łaski, i czyniąc to, co naturalne, miast czynić to, co naprzyrodzone. I, niestety, zawsze przekonywałem się, że uleganie niższym impulsom zawsze pozostawia niedosyt tam, gdzie zdawało się najbardziej zaspokajać i że żaden człowiek nie może żyć chlebem niższych żądz.
Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko
Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych.
Modlitwa:
Boże, gdy moim ciałem targają moce szatana i gdy kusiciel trzęsie nim z całej siły, pomóż mi trzymać w ryzach moje zmysły i pamiętać, że jest ono świątynią Ducha Świętego i że jedynie osoby czystego serca będą Cię oglądać. I pozwól, abym, poprzez zasługi tego upadku pod Krzyżem, został ocalony od upadków ciała nie dzięki chlebowi zrobionemu z kamieni, lecz dzięki Ciału, które jest Chlebem Życia i dzięki Krwi, która jest Winem rodzącym dziewice.
Któryś za nas cierpiał rany.
Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
c.d.n.
Arcybiskup Fulton J. Sheen
 
“The Way of the Cross”, National Council of Catholic Men, 1932r.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s