Droga Krzyżowa: Stacja V

Droga Krzyżowa

Stacja V: Szymon Cyrenejczyk pomaga Panu Jezusowi nieść Krzyż
 
Jezus na Golgocie, Teofanes Kreteńczyk, VI wiek
 
Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie
Boś przez Krzyż swój święty
świat odkupić raczył.
Grzeszni ludzie nie życzyli naszemu Zbawicielowi jedynie śmierci; chcieli, żeby był to szczególny rodzaj śmierci na znaku sprzeciwu. Aby wyczerpanie i osłabienie Chrystusa nie pozbawiło ich możliwości rozpostarcia naszego Pana, sztandaru zbawienia, na Krzyżu Kalwarii, zmusili Szymona z Cyreny, aby Mu pomógł. Szymon widział w krzyżu jedynie ciężar drewna; nie widział ciężaru grzechów tego świata i dlatego początkowo był jedynie niechętną pomocą, wymuszonym pomocnikiem. Kilka minut spędzonych w słodkim towarzystwie Jezusa zmieniło jednakże jego postrzeganie sprawy. Niewola przemieniła się w wolność, przymus – w miłość, a niechęć – w słodką rezygnację.
Ja również jestem taki jak Szymon w jego pierwszych chwilach: wiem o Jezusie, ale Go nie znam. Obawiałem się udziału w Jego Krzyżu i dlatego kochałem za mało, ponieważ niewiele wiedziałem. Zby często nalegałem, by rozpoczynać daną rzecz od przyjemności, podczas gdy przyjemność powinna być uwieńczeniem danej rzeczy.
Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko
Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych.
Modlitwa:
Daj mi, o Jezu, zrozumieć tę wielką tajemnicę, że Krzyż przeraża jedynie na odległość, że jego cień jest straszniejszy niż jego rzeczywistość, że jego odłamki są okropniejsze od jego belek, że łatwiej dźwigać cały Krzyż niż jego część. Powiedziałeś nam, najdroższy Zbawicielu, że musimy wziąć nasz krzyż codzienny i naśladować Cię. Pozwól zatem, gdy Krzyż stanie między Tobą a mną tak jak stanął między Tobą a Szymonem, abym radował się widokiem śladu Twoich stóp i podążał za nim, tak jak Szymon, dopóki nie stanę się nieschwytanym jeńcem Twojej słodkiej miłości.
Któryś za nas cierpiał rany.
Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
I Ty, któraś współcierpiała,
Matko Bolesna, przyczyń się za nami.
c.d.n.
Arcybiskup Fulton J. Sheen
 
“The Way of the Cross”, National Council of Catholic Men, 1932r.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s