Droga Krzyżowa: Stacja X

Droga Krzyżowa

Stacja X: Pan Jezus z szat obnażony

Obnażenie z szat, El Greco, ok. 1577-1579 r.Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie
Boś przez Krzyż swój święty
świat odkupić raczył.

Postępowanie Boga z człowiekiem było nieustannym procesem hojnego okazywania dobroci. Pierwszym przejawem tej hojności było nadanie rzeczom istnienia, czyli stworzenie, drugim przejawem było ujawnienie sekretów Jego miłości, czyli objawienie. Wreszcie miłość, która nie zna granic, wyczerpała się we Wcieleniu, gdyż, mówiąc językiem świętego Pawła, Chrystus „ogołocił samego siebie”, usuwając swą chwałę w cień i przyjmując ludzką postać.

Teraz, na wzgórzu Kalwarii, Jezus pragnie nie tylko ogołocić się ze swojej Bożej chwały, lecz nawet ze swojej ostatniej ziemskiej własności. Niebiański Wędrowiec, który nie miał gdzie złożyć swej głowy, jest teraz obnażony z szat, aby w śmierci nie miał nic, lecz mógł oddać wszystko, i w ten sposób całkowicie się ogołocić.

Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko
Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych.

Modlitwa:

Lecz, Panie Jezu, modlitwa jest wzajemna, a każde ogołocenie się pociąga za sobą napełnienie. Jeśli ogołociłeś się dając nam Boskie życie, czyż nie pragnąłeś, abym się nim napełnił? Pozwól zatem, drogi Jezu, abym pozbył się samolubstwa i napełnił Twoją miłością, abym pozbył się grzechów i napełnił Twoją łaską, abym pozbył się światowych pragnień i napełnił Twą niebiańskością. Obnaż mnie ze światowych szat i przyoblecz mnie w białą szatę chrztu, abym, dzięki ziemskiemu ubóstwu mógł stać się bogaczem. Daj mi siłę, bym odpłacił za  Twoje życie mą miłością i ofiarą, napełniając moje życie cierpieniami, których brakowało Twojej, Chryste, udręce!

Któryś za nas cierpiał rany.
Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
I Ty, któraś współcierpiała,
Matko Bolesna, przyczyń się za nami.

c.d.n.

Arcybiskup Fulton J. Sheen

“The Way of the Cross”, National Council of Catholic Men, 1932r.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s