O tym, jak Fulton J. Sheen nie został wpuszczony do Polski

W gazecie „The Catholic Advocate” z 14 kwietnia 1966 r. pojawiła się informacja o tym, że władze PRL nie zgodziły się na przyjazd ówczesnego biskupa Fultona J. Sheena na obchody tysiąclecia chrztu Polski:

Odmówiono wjazdu do Polski dostojnikom Kościoła

Polski konflikt na linii Kościół-państwo stał się w tym tygodniu przedmiotem międzynarodowej kontrowersji, gdy polskie ambasady na całym świecie niechętnie ujawniły, że odmówiły wiz setkom przedstawicieli Kościoła, którzy planowali wziąć udział w obchodach milenijnych w ciągu najbliższego miesiąca.

Akcja przeciwko cudzoziemcom została połączona z zapowiedzią podjęcia przez państwo środków mających na celu odciągnięcie Polaków od religijnych obrzędów.

Ograniczenia w podróżowaniu dotarły do USA i New Jersey.

Co najmniej 15 amerykańskim prałatom, w tym biskupowi Fultonowi J. Sheenowi z Nowego Jorku, arcybiskupowi Johnowi J. Krollowi z Filadelfii i arcybiskupowi Celestine J. Damiano z Camden, odmówiono wydania wiz.

Matce Virginette, C.S.S.F., przełożonej prowincjalnej Sióstr Felicjanek w Lodi, również odmówiono prawa do podróży. A ks. Franciszek Knutowicz i 40 członków parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jersey City do dziś pozostaje w niepewności co do ich pielgrzymki zaplanowanej na 26 kwietnia.

Inne podróże zaplanowane na lipiec przez Felicjanów i parafię Najświętszego Serca w Wallington pozostają pod znakiem zapytania.

Prałaci w całych Stanach Zjednoczonych otrzymali wiadomość, że nie otrzymają wiz. Polska ambasada w Waszyngtonie wydała sprzeczne oświadczenia na temat sytuacji; najpierw powiedziano, że nie będzie wiz, ale później podano, że zakazem objęci są tylko biskupi.

Adolph Kita, polski konsul generalny w Chicago, który odrzucił prośbę arcybiskupa Johna P. Cody’ego, wyjaśnił:

„Nasi ludzie w Polsce uważają, że nie byłoby dobrze gdyby w Warszawie przebywało jednocześnie tak wielu dostojników kościelnych”.

Arcybiskup Cody i biskup pomocniczy Aloysius J. Wycisło mieli zabrać ze sobą kilkuset pielgrzymów z okolic Chicago.

Podobne działania podjęto wobec niedoszłych pielgrzymów w całej Europie. Nie przedstawiono żadnych wyjaśnień, a polscy konsulowie zasugerowali jedynie, aby przełożyć wizyty na późniejszy okres roku, kiedy nie będzie żadnych trudności.

Doniesienia zdawały się wskazywać na embargo na wszystkie wizy turystyczne od 15 kwietnia do 15 maja, czyli w czasie największych obchodów milenijnych. Wyparcie cudzoziemców z Polski zdawało się być tylko jedną z części planu komunistycznego rządu, mającego na celu osłabienie obchodów milenijnych.

Na 16 kwietnia, kiedy obrzędy religijne zostaną zainaugurowane w Gnieźnie, i 17 kwietnia, kiedy będą się odbywać w Poznaniu, reżim zaplanował w obu miastach uroczystości upamiętniające aliancką przeprawę przez Odrę w 1945 roku.

3 maja nastąpi kulminacja uroczystości religijnych w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Na ten sam dzień rząd zaplanował wielkie mecze piłkarskie w Katowicach koło Częstochowy i w każdym mieście, gdzie są one planowane. Rząd planuje również organizowanie specjalnych wycieczek kolejowych z udziałem zespołów rock-and-rollowych do miejscowości położonych nad jeziorami i kurortów górskich, gdzie planowane są również inne huczne atrakcje.

Doniesiono, że ambasador USA John A. Gronouski rozmawiał o ograniczeniach w podróżowaniu z polskimi władzami i wskazywał na „możliwe negatywne skutki wobec amerykańskiej opinii publicznej.”

Zakaz podróżowania najwyraźniej dotknął nawet mieszkańców innych krajów leżących za Żelazną Kurtyną. W Bonn donoszono, że odmówiono wiz jugosłowiańskim katolikom. Niemieccy prałaci, wśród których zaproszenie polskiego kardynała Wyszyńskiego wywołało furorę w grudniu ubiegłego roku, ogłosili, że ich wnioski o wizy zostały odrzucone.

Okazało się również, że planowana na lato podróż kardynała Wyszyńskiego do Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Aleksander Skarżyński, dyrektor polskiego Urzędu do Spraw Wyznań, powiedział: „Jest więcej powodów, by sądzić, że nie pojedzie, niż że pojedzie. Rząd musi mieć jakieś zapewnienie, że kardynał będzie ograniczał się do kwestii religijnych, jeśli wyjedzie za granicę.”

O odmowie wydania wiz amerykańskim prałatom poinformował 6 kwietnia wicekonsul RP Edward Kocemba w liście do firmy Ameropa Travel z Brooklynu, która na początku roku zorganizowała wyjazd dla pielgrzymów. Podróżni nadal będą jeździć do Europy na uroczystości milenijne w Paryżu i Rzymie. Ale Polska znalazła się poza ich planem podróży.

Źródło: https://thecatholicnewsarchive.org/?a=d&d=ca19660414-01.2.6&e=——-en-20–1–txt-txIN——–

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s